Hovínko na vlasy? No to snad ne... 

Co je to NO POO neboli ŽIVÁ PÉČE a proč ji zkusit

NO POO je zkratka anglického NO SHAMPOO, ale slovo POO zamená také „hovínko". Je tedy jasné, že NO POO znamená BEZ ŠAMPONU a zároveň bez všech chemických složek, které mohou být označeny jako „poo". Tato metoda je hravá, překvapující, kreativní a definitivně ji můžeme označit jako interesantní. Na mytí se používají jen přírodní suroviny, jako jsou bylinky, plody, mouka, žloutky, zemina a podobně.

Proč ano a proč ne? Čtěte dál a rozhodněte se sami. 

Co na to kadeřnice?

Když jsem před lety slyšela poprvé o NO POO metodě, přišlo mi to popravdě jako blbost a byla jsem vůči této metodě velmi skeptická (ostatně jako většina kadeřníků). Jsme školeni a vzděláváni v oboru téměř výhradně ve spojení s nějakou značkou, která má samozřejmě svoje záměry, a to je prosperovat a vychovávat kadeřníky, kteří používají a prodávají jejich produkty. Takže jsem byla školena a učena o výhodách produktů své oblíbené značky a byla jsem jí poměrně věrná. Se značkou SCHWARZKOPF jsem pracovala 14 let.

Když jsem ale v roce 2014 končila, měla jsem vypěstovanou slušnou alergii na barvy, astmatické záchvaty a dýchací potíže a velmi pravděpodobně poleptány sliznice od amoniaku, který se používá v barvách, melíru i trvalé. Také jsem měla ekzém na rukou, nejvíce mezi prsty a ten se objevoval i přes důkladné mazání rukou a já jsem pochopila, že pochází ze šampónování vlasů. Když jsem viděla podobný ekzém na rukou svého muže, který denně používá gel na vlasy, pochopila jsem, že i každodenní několikanásobné použití prostředků na stylingování vlasů asi taky nebude „to pravé ořechové". Dala jsem si více než rok pauzu (odletěla jsem do Egypta, kde jsem nepracovala a dovolila jsem si jen tak plout na vlně života s tím, že počkám, co mi přinese) a myslela jsem si, že se už do kadeřnického salonu nevrátím. 

Po pauze a odpočinku jsem se ale rozhodla jinak. Chci využít všech svých zkušeností a předávat je dál! Ale jinak. Už nechci být „slepým a loajálním členem" jedné party, ale chci být nezávislá a samostatná kadeřnice, která preferuje celostní přístup k vlasům a ví přesně, co a proč dělá.

Jako krok číslo jedna byl výběr poměrně malé firmy, která tady v ČR začínala distribuovat svoje výrobky, ale má již 20letou tradici v Dánsku, odkud pochází. NATULIQUE se řadí mezi firmy využívající tzv. zelenou chemii. Nicméně, pořád chemii. Já ale věřím, že pokud víme, co a proč děláme, můžeme občas chemii použít. Nejsem v ničem naprosto radikální,  ani v tomhle ne. Na druhou stranu, sama o vlasy pečuji naprosto bez chemie už téměř 4 roky a vím, že to jde! Čím dál víc se mi líbí myšlenka, že se můžeme chemie úplně zbavit a navrátit se opravdu ke 100% přírodním produktům.

A o tom tento článek je. O přírodní kráse a přirozenosti.

Proč zvolit, nebo nezvolit živou péči?

Z úvodu článku už víte, jaký je překlad NO POO. Já jsem hledala český ekvivalent (bez hovínka :-)) a začala jsem používat slovní spojení ŽIVÁ PÉČE, které podle mého názoru nádherně vystihuje podstatu této metody.

Pokud chcete úplně a zcela vynechat chemii a baví vás hravost, kreativita, zkoumání a tak trochu i přemýšlení, určitě po metodě „NO POO" sáhněte.

Pokud žijete ve spěchu a nemáte chuť příliš se zamýšlet nad celostním přístupem, pak s metodou NO POO nemusíte být úplně spokojena. Může vám něco nesednout, chybět či dokonce přebývat. V tomto případě se netrapte a sáhněte po šamponech, které obsahují jen takové složky, které se pohybují ve známkování na úrovní 1-2. Taková opravdu citlivá péče o vlasy s vysokým podílem prospěšných látek může být někdy lepší, než špatně uchopená živá péče. Zvláště v případě, že máte synteticky barvené a odbarvené vlasy, ty opravdu potřebují speciální péči a mytí moukou jim nestačí! 

Tato metoda není nijak zvlášť složitá, ale není ani úplně jednoduchá. Potřebujete chápat principy péče o vlasy a pokožku a respektovat je. Někomu totiž vyhovuje více vyživujících a pečujících složek ve směsi na vlasy a někdo jiný sahá více po mycích složkách. Asi vám nikdo na 100 % neporadí, která kombinace na mytí vlasů je pro vás dokonalá, ale můžeme vám pomoct se v této kreativní problematice aspoň trochu zorientovat. Komplexní a ucelené informace najdete v online kurzu, který jsem na základě všech svých zkušeností vytvořila. Kurzem prošlo v tzv. beta verzi téměř 500 žen a 222 z nich se aktivně zapojilo do jeho konečné podoby tím, že mi poskytovaly průběžně zpětnou vazbu. Kurz je tak opravdu vychytaný a vymazlený. 

Jak vypadají vlasy ošetřené živou péčí? Třeba takhle:

Jak tedy začít?

Pokud si chcete nejprve vše nastudovat, ale už nechcete používat váš chemický šampon, zvolte na první dobu šetrný, co nejvíce přírodní šampon a kondicionér a nepoužívejte na vlasy příliš mnoho stylingu (nejlépe žádný).

Pokud jste dlouho používala šampony a kondicionéry plné chemie a silikonů, je možné, že začátky nebudou jednoduché. Je potřeba zjistit, v jakém jsou vlasy stavu a často trpělivě počkat, až vlasy odrostou. Není ale podmínkou, že vlasy nebudou pěkné hned. Pokud jste používala minimum chemie, přejdete na NO POO zcela přirozeně a vlasy budou týden za týdnem vypadat lépe a lépe.  

Pokud jste rozhodnutá a jdete do živé péče hned, doporučila bych v první fázi umytí vlasů sodou, abyste vlasy hloubkově vyčistila (nepoužívejte ale dlouho, soda je silně zásaditá, při opakovaném používání a v silné koncentraci nedělá pokožce ani vlasům dobře).

Můžete také použít marocký jíl, který pravděpodobně ukáže „skutečnou kvalitu vlasů" a pokud máte vlasy narušené třeba zesvětlováním či syntetickým barvením, dost pravděpodobně vám budou dost nepříjemně elektrizovat. 

Na šetrné hloubkové mytí doporučuji Reeshi bylinky z NATUBEA, které myjí a zároveň pečují. Více o ajurvédských bylinkách, srovnání a použití najdete na našem webu.

Vlasy i v tomto případě hodně namáčejte a prodrbejte už před nanesením mycí složky, uvolníte tak maz, nečistoty a spláchnete z vlasů povrchový prach. Teprve potom nanášejte mycí směs, a to v dostatečném množství, nešetřete.

Naučte se k mytí vlasů přistupovat jiným způsobem, není to „šup-šup", budete potřebovat trošku více času a přemýšlení. A nebo se rovnou přihlaste do kurzu, kde vám všechno podrobně ukážu.