Nebojím se žít!

Strach.

Emoce, která nás provází celým naším životem a která může být buď dobrým sluhou a nebo velmi špatným pánem.

Strach, že se ztrapníme, že selžeme, že uděláme chybu, že nejsme dost dobří, že nejsme či nebudeme milovaní, že zůstaneme sami, že nemůžeme být sami sebou, že onemocníme, že přijdeme o práci, o peníze, o pověst, o přátele, že zemřeme, že … je milion strachů, které způsobují jediné. Že se bojíme ŽÍT!

Ale opravdu je takový průšvih udělat chybu, přijít o něčí lásku, ztrapnit se, onemocnět, nebýt dost dobrý či zemřít? Jasně, že zemřu! Udělám milion chyb, ztrapním se, určitě někdy onemocním, někdo mě přestane milovat, ztratím sebe sama a pro někoho téměř jistě nebudu dost dobrá. Jasně, že se to stane! Tak proč bych se toho měla bát?

Svým strachem všechno tohle zvětšuju, podpouju a dávám tomu sílu. Bála jsem se v životě mnohokrát. Určitá část mého života byl jeden velký, dlouhotrvající strach. A bojím se dokonce někdy i teď! Nemůžu říct, že ne. Ale můj strach mě už nezastaví, právě naopak. Pomáhá mi a upozorňuje mě na něco, co nefunguje a žádá si mou pozornost.

Můj strach se stal mým učitelem a rádcem. Ukazuje mi kde se mám ještě učit, co můžu změnit, překonat, rozpustit či nechat být. Pokaždé je to jinak a pokaždé je za tím něco jiného. Ale zároveň je za tím pokaždé to samé, odvaha přiznat si, že se stane to, čeho se nejvíce bojím a dovolit to.

Dovolit, že mohu být zraněná, ale nepřestat přesto milovat, dát do vztahu vše a přitom zůstat sama sebou. Dovolit, že můžu přijít o peníze a přesto najít odvahu investovat a platit s láskou, ale zůstávat při tom pozorná a moudrá. Dovolit, že udělám chybu, ale přesto udělat krok do neznáma a zůstat při tom obezřetná a odvážná. A tak dál a tak dál.

Dovolit si naplno žít a nezůstat stát při prvním závanu strachu. Dovolit si ztratit se a nevědět co přijde! To je totiž první krok  tomu, objevit úplně novou cestu. Pak se dějí ty pravé zázraky a my jsme svobodní. Přestáváme se bát žít a je nám jedno, co se stane. Ano, je to přesně tak.

Věříme totiž, že vše se děje k našemu nejvyššímu dobru. Že do nás sice život náraží a my narážíme do něj, ale právě tento fakt nám pomáhá zbavovat se naší skořápky, která nám zabraňuje dostat se k tomu čistému a zdravému jádru, které se pod tou skořápkou ukrývá.

Chybovat je lidské, díky chybám rosteme a jedině díky nim se naučíme co funguje a co ne.

Nebojme se tedy neúspěchu, chyb a špatných rozhodnutí, právě ty nás totiž většinou dovedou někam, kam bychom se bez nich nikdy nedostali! Právě díky nim se náš život stává bohatým a smysluplným. Nebojme se žít!

 

Zdroj videa: youtube – Dare-Change.

2 odpovědi na “Nebojím se žít!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *