Má to smysl?

Co se stane, když vás někdo pochválí či podpoří? Možná vás to totálně rozhodí, možná uklidní, možná to považujete za normální a naprosto běžné. U každého je reakce jiná. Někdo začne snižovat svou hodnotu, někdo se téměř rozpláče, někdo s úsměvem poděkuje, někdo se lekne, někdo za tím může hledat nějakou kulišárnu či podraz. To všechno a někdy i mnohem víc se může dít.

Po 14 letech práce o samotě jako OSVČ  a po roční pauze v Egyptě, jsem využila možnosti podpory našeho systému a přihlásila jsem se na ÚP. Chci v klidu zmapovat svoje možnosti a určit si kudy přesně se vydám dál. A to se nedělá dobře pod tlakem a se strachem o existenci. Rozhodla jsem se posunout svoje znalost, dovednosti, schopnosti a možnosti. Opět vystoupit z komfortní zóny a posunout se blíž k mému cíli. Tím cílem je být mentorkou, lektorkou a průvodkyní a pomáhat lidem najít smysl života, inspirovat je a učit.

Proto jsem se přihlásila na rekvalifikační kurz firmy JáNěkdo.cz jejíž protagonisté říkají:

„Pomáháme, inspirujeme, vzděláváme, spojujeme, obchodujeme a milujeme to, co děláme.“

Oslovili mě hned z několika důvodů. Jednak spolupracují s ÚP a pomáhají tak lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují pomoct. A druhak dělají rekvalifikaci „jinak“ a zaujala mě jejich pestrost, ať už lektorů, tak učiva. Rozhodla jsem se, že s vámi budu sdílet svou cestu tímto kurzem i životním obdobím.

Mám za sebou první den rekvalifikace, který mě nadchl hlavně díky letorovi, kterým je Bc. Petr Nosek. Mladý muž s neuvěřitelným vnitřním klidem, nadhledem, sebejistotou, ale i humorem, empatií a otevřeností nás nastartoval a nádherně uvolnil lehce napjatou atmosféru. Pracujeme v poměrně malé skupince (9 lidí), kde bude vše intenzivnější a mnohem přímočařejší. Uvědomuji si díky tomu, že můj plán na Zážitkovou proměnu je výborný, protože je koncipován také do skupiny v podobném množství žen. Je zde dostatek prostoru pro jednotlivce a zároveň můžeme využít podpory celé skupiny.

Už dnes jsem s všímala rozdílů mezi reakcemi nás všech. A nejvíce to bylo patrné hned na začátku, kdy jsme se představovali a odpovídali jsme na 8 stejných otázek. Už tady bylo poměrně vditelné, s čím máme kdo největší problém. Líbilo se mi, že Petr to uchopil individuálně a na konci dne dal každému z nás jiný „domácí úkol“. Já jsem dostala za úkol si každé ráno zapisovat za co jsem vděčná a každý večer za co jsem na sebe hrdá. Můj problém je stále ještě určení si své hodnoty a umění se prodat. Ano, v porovnání s ostatními to možná umím skvěle, ale v porovnání s mým potenciálem? Tam mám stále mezery a vím o nich.

Všimla jsem si dnes hlavně jednoho faktu. Jsme zvyklí, že nás druzí kritizují a bojíme se komunikovat. Očekáváme spíš nějaký ten“poser“ a mnohdy jsme už dopředu nastartování ke strategii UUU (útěk, útok, ustrnutí) a proto s tím opravdu musíme vědomě pracovat, abychom se v životě posouvali dál. Dnes jsem nejen viděla, ale opět na vlastní kůži zažila jaké to je, když komunikujeme vědomě a s vědomým člověkem. Ano, jistě, že v životě to takhle ideální není, ale právě od toho jsou přesně takové tréninky, kurzy a semináře. Mají obrovský smysl! Učíme se, posouváme se a poznáváme se. A díky tomu pak můžeme růst.

Další věc, kterou jsem si uvědomila byla moje touha a odhodlání stát (či sedět) na místě Petra. A tak tímto věřejně slibuji, že budu aktivně pokračovat ve vyhledávání příležitostí, možností a spolupráce tak, abych co nejdříve mohla dělat to, co miluji a co mi přináší uspokojení a radost. Právě proto, že mi sebepoznávání a seberozvoj dává obrovský smysl! Kvalita života se zvyšuje úměrně tomu, jak daleko vykročíme za svou zónu pohodlí. A jak to máte vy? Dává vám váš život smysl?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *